Hibernate Statüsündeki Windows Diski Ubuntu’da Mount Etmek

Merhaba,
Tüm IT yöneticilerinin kaderinde kullanıcıların çöken sistemdeki bilgilerini kurtarma macerası vardır. Ben bu konuda Ubuntu’ya çok güveniyorum. Hani diyebilirim ki neredeyse fiziksel sıkıntılar haricinde yazımsal sorunlarda kurtaramadığım veri olmadı desem yalan olmaz.

Hatta bir keresinde 1980 lerden kalma bir veriyi kurtarma şerefine bile kavuştum.Veri önümde olmasına rağmen kullanamamış olmamın sebebi o dönemlerde standart olmayan bir bilgisayar için özel yazılmış bir format olmasıydı.Veriye erişmemize rağmen bir işimize yaramamıştı.Hatta o veriyi üretmiş olan Danimarkalı mühendise eriştik ancak yaş itibarı ile Alzheimer olduğundan tıkandık kaldık. Tabi bu epik örnekten sonra eminim şu anda acil olarak konuya dönmek isteyen arkadaşlarımızın seslerini kulaklarımda duyar gibiyim.

Peki sizi kırmayıp hızlıca başlıkta yazdığım sorununuza cevap vereyim. Eğer Hibernate statüsünde kalmış bir windows diski Ubuntu yada herhangi bir Linux işletim sistemine mount etmek istiyorsanız AUTO mount operasyonu işe yaramayacaktır. Bunun başlıca sebebi Hibernate işlemi yani Uyku Modu diskin mevcut durum bilgilsini kayıt eder ve sonra sistemi durdurur. Bu çalışan tüm uygulamaların ve devam eden süreçlerin sonlandırıldığı ve kayıt altına alındığı anlamına gelir. Bu kayıt işleminin sonucunda da oluşan bunca bilgiyi Windows işletim sistemi büyük bir Hiberfil.sys dosyası içerisine yazmakta. Bu sayede ne zaman ki diske erişmek için elektrik verirseniz windows işletim sisteminiz ilk bu dosyayı yükleyerek sizi en son kullandığınız uygulamalar ve devam etmesi gereken süreçleriniz ile buluşabilme imkanı sağlar.

Bu arada bize sıkıntı yaratan konu ise Hiberfil.sys dosyasının diğer işletim sistemlerine Windows işletim sisteminin en son uyku durumunda kapandığının bilgisini içermesi. Haliyle bu bilgi ile karşılaşan Ubuntu ve diğer işletim sistemleri dosyalarınıza ve uygulamalarınıza bir zarar vermemek adına diskinizi mount ederken Read-Write modu ile bağlanmanıza müsade etmemekte.

Birinci seçenek Windows işletim sisteminizi açabiliyorsanız bu disk ile Windows’ta Bilgisayarı Kapat seçeneği ile önce sistemi kapatmak ve sonrasında diskin içerisinden bir veriyi kurtarmak için Ubuntu sisteminize bağlamak.Bu arada illa Ubuntu olması gerekmiyor elbette sistemin ama benim eski külüstür Notebook’umda kurduğum ve çalıştırdığım Ubuntu kullanım kolaylığından ve arkasındaki topluluğun çok büyük olmasından dolayı tercih ettiğim bir işletim sistemi. Size PARDUS’u da denemenizi şiddetle öneririm.

İkinci seçenek ki normalde zaten windows işletim sistemini açamadığınız ve içerisindeki bilgileri hasarsız kurtarmak istediğiniz için uğraştığınız ve yukarıda yazdığım tüm paragraflara katlandığınız adım.

Manuel olarak takip etmeniz gereken adımları şöyle :
Öncelikle Mount edebilmek için Windows işletim sistemine dair bir disk bölümü (partition) mevcut mu diye kontrol edelim.Bu bilgi /media dizini içerisinde Ubuntu İşletim Sistemi tarafından oluşturulmakta. Bu yüzden :

ls /media

komutunu çalıştırıp Windows adında bir dizin (folder)​ var mı yokmu kontrol edelim; eğer yoksa bunu şu şekilde ekleyelim :

sudo mkdir /media/windows

Artık diskimizi sadece okuma moduyla (read-only) mount edebiliriz :

mount -t ntfs-3g -o ro /dev/sdx /media/windows

Bu arada /media/windows mount noktası yoksa var olan mount noktası bilgisini yazdığınıza emin olmalısınız.Bu arada sadece okuma modunda açtığımız için disk üzerinde herhangi bir yazma ve değişiklik işlemi yapamazsınız.

About the Author

Melih Melik SÖNMEZ
1976'da İstanbul'da doğdum.