Argument List Too Long

argument is too long
argument is too long

Bazen özellikle log dosyaları sistemde o kadar hızlı çoğalır ki inceleme imkanınız olmaz ve hızlıca o dosyalardan kurtulmak isteyebilirsiniz. Bir de bu otomatik oluşan log dosyaları bir şekilde sistem kaynaklarının tükenmesine sebep olduysa ki, genellikle Murphy ile aranız iyi değilse, gecenin bir köründe bu log dosyalarını silmek isterken başlıktaki hata ile karşılaşmanız çok muhtemeldir.

dosyaları bir çırpıda silmek isterken

İşte tam burada size ufacık ama hayat kurtaracak bir tüyo vereyim istedim. Bu hatayı aldığınızda tümünü sil yerine sisteme bulduğun dosyaları sil demek de mümkün.

Yani bir döngüsel bir komut kullandığınızda, evet biraz uzun sürer, ancak dosyaların hepsini bir işlem ile silmeniz mümkün. Sadece silmek için değil , dosyalarda bir çok tekrarlanabilir işlemde yapabilirsiniz (mesela yeniden adlandırmadan bir başka yere taşıma veya kopyalama – ihtiyacınıza göre).

İşte size kullanmanız gereken kod :

find . -type f -delete

yukarıda yazdığım komut “rm *” ile aynı işlemi yapmaktadır.

Murphy’s Law ( Murfi’nin kuralı) :

“Anything that can go wrong will go wrong.” (“Yanlış gidebilecek bir şey yanlış gidecektir”)

“Anything that can go wrong will go wrong, and at the worst possible time.” (“Yanlış gidebilecek bir şey yanlış gidecektir, ve olabilecek en kötü bir zamanda. “)

Kaynak : Wikipedia

About the Author

Melih Melik SÖNMEZ
1976'da İstanbul'da doğdum.