CD ve DVD ‘lerinizi Yedekleyin

Windows kullandığım dönemlerde en delirdiğim nokta imajlardan CD ve DVD yazabilmek için bir sürü yazılım kurmak zorunda olmamdı.

Daha önceki yazılarımda yedekleme konusuna değinmiştim. Bu arada yazdığım konunun daha detaylı hali esasında o yazımda da var ama bildiğiniz üzere sanallaştırma yapmayanı artık alenen ulu orta herkesin ortasında dövüp kulaklarından tavana astıkları için ve daha da önemlisi gerçekten sanallaştırma işlemi hem artık çok kolay hem de bir çok avantaj sağladığı için size iyi bir arşiv oluşturabilmeniz için bu konuya bir defa daha değinmek istedim.

Linux üzerinde ISO imajları oluşturmak
(5 dakikalık okuma)

Bildiğiniz üzere CD lerin ve DVD lerin raf ömrü var ve ölümsüz değiller. Bu yüzden onları yedeklemek isteyebilirsiniz. Bu sebeple ISO imajlarını almanızı öneririm. Orijinal medyanın içerisindeki tüm dosyalar ve özellikleri tek bir dosya içerisinde yedeklenmiş olacak. Ayrıca bu ISO imajını ağınızda tutup kolayca erişilebilir kılabilirsiniz.

Nasıl ISO imajı yapacağınızı ve kullanım için Linux üzerinde mount edeceğinizi anlatalım.

Grafik Arayüzlü Araçlar
Elbette GnomeBaker veya K3b gibi disk yönetim programlarını kurabilirsiniz, ama kusura bakmayın bu yazımın konu alanı bu yazılımları anlatmak değil.

Benim maksadım size herhangi bir yazılım kurmadan ve hızlıca ISO imajlarını nasıl oluşturulabileceğini basitçe anlatmak.

Komut Satırı
Yapacağımız tek şey terminal ekranını açmak ve sırasıyla Linux’ın basit ama kuvvetli komutlarını kullanmayı öğrenmek. İlk önce kopyalamak istediğiniz medyayı bilgisayarınıza takın ve terminal ekranını açın.

CD İmajı Oluşturma

Şimdi terminal ekranına şunları yazın :

$ sudo dd if=/dev/cdrom of=~/cd.iso

Kısa bir açıklama

sudo komutun root yetkisi ile çalışmasını sağlar. Kullanımş olduğunu kullanıcının erişim yetkileri olmadığı durumlarda karşılaşacağınız tatsız durumları bertaraf etmek için  gerekli sadece. Kullanıcınız yetkili ise gerek yok ama ben yine de kullanmanızı öneririm.

dd – Disk Dump kelimesinin kısaltması olur ve ihtiyacımız olan tek komuttur.
if –  Input File kelimesinin kısaltması olur , yani Kaynak
of – Output File kelimesinin kısaltması olur,  yani Hedef

Komutu çalıştırdığınızda kullanıcı adınıza açılmış olan dizine “cd.iso” dosyasını oluşturmuş oluyoruz, Cd’nin içeriğindeki dosyaların büyüklüğüne göre beklemeniz gerekecek.

Dvd Imajı Oluşturma

DVD imajı için, sistemde Dvd’ler /dev/cdrom yerine /dev/dvd olarak tanımlıdır bu yüzden komutumuz şu şekilde değişecek:

$ sudo dd if=/dev/dvd of=~/dvd.iso

SCSI CDrom İmajı Oluşturma

SCSI CDROM imajı için, sistemde Dvd’ler /dev/cdrom yerine /dev/scd0 olarak tanımlıdır bu yüzden komutumuz şu şekilde değişecek

$ sudo dd if=/dev/scd0 of=~/scsi_cd.iso

Imajı Mount Etme/ Kullanıma Açma
ISO imaj dosyasını oluşturduktan sonra bu dosyayı normal gerçek bir medyaymış gibi sisteme tanıtabilir ve kullanıma açabilirisiniz. Tek yapmamız gereken şey imaj dosyasını Disk Cihazı(loopbak) olarak sisteme tanıtmak. Bu size imaj dosyasının içerisindeki dosyalara başka bir medya ‘ya ihtiyaç duymadan erişebilmenizi sağlayacak. Mesela oluşturduğunuz imaj cd.iso ise şu komutu yazmalısınız :

$ mkdir -p /mnt/isoimage
$ mount -o loop -t iso9660 ~/cd.iso  /mnt/isoimage

Unmounting/Erişm(Kullanıma) Kapama

To Sistemde erişime açtığını dosyaya erişimi kaldırmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey aşaığdaki komutu çalıştırmak :

$ umount -lf /mnt/isoimage

/mnt/isoimage sisteme imaj dosyasını bağladığımız disk/volume ‘un yeri

About the Author

Melih Melik SÖNMEZ
1976'da İstanbul'da doğdum.