Linux sisteminizi dd komutu kullanarak yedekleme

linux backup by dd command
linux backup by dd command

Bilgisayarınızı yedeklememenin bedeli bazen ağır olabiliyor. Finansal dokümanların ve kritik bilgilerin yedeklenmemesi hemen her büyüklükteki şirketler için ticari bir kayıba dönüşebiliyor.

Yedekleme almanın bir çok yöntemi var ; mesela rsync ve rsnapshot gibi ama bugün size dd komutu ile backup alma konusunda biraz bilgi paylaşacağım.

Uyarı : dd komutunu kullanırken çok dikkatli olmalısınız; ne yaptığınızı bilmiyorsanız ve dikkat etmezseniz bilgilerinizi kaybedebilirsiniz.

Tüm Diski Yedekleme :

Aynı sisteme bağlı bir diske tüm diski koplamak için aşağıdaki dd komutunu kullanabilirsiniz.Burada kaynak diski /dev/hda ve hedef disk /dev/hdb olarak tanımlanmıştır.

# dd if=/dev/hda of=/dev/hda

  • “if” ingilizce Input File ‘dan gelen giriş/kaynak diski ifade etmekte, bu bağlamda “of” da output file yanı çıkış dosyası yani hedef kaynak olarak tanımlanmaktadır
  • Eğer bu işlem esnasında bir hata olursa okuma gibi işlem duracaktır; bunun olmasını istemiyorsanız “conv=noerror” parametresini kullanmalısınız.Bu parametre ile okurken hata bile alsa yazmaya devam edecektir.
  • Kaynak ve Hedef doğru tanımlanmalı aksi halde bilgilerinizi kaybedebilirsiniz.

Benim size hard diski başka bir hard diske kopyalarken şu komutu kullanmanızı tavsiye ediyorum; bu arada sync parametresi teknik ama gerekli bir parametre çünkü bu parametre ile her şeyi senkronize  I/O bilgileri ile kopyalayabilirsiniz.

# dd if=/dev/hda of=/dev/hdb conv=noerror, sync

Tüm Harddisk’in Imaj Doyasını Oluşturma:

Diskin birebir kopyasını başka bir diske oluşturmak yerine o hard diskin bir imajını oluşturabilirsiniz.İmaj oluşturmanın birden fazla faydası var örneğin kullanım kolaylığı.Bu yöntem hemen hemen bütün yedekleme sistemlerinden daha hızlı çalışacaktır.

# dd if=/dev/hda of=~/hdadisk.img

DD Komutu ile Imajı Alınmış Bir Yedeği Geri Yükleme (Kurtarma)

Daha önceden imajı alınmış bir harddiski başka bir diske aktarmak  için şu dd komutunu kullanmalısınız :

# dd if=hdadisk.img of=/dev/hdb

Bu komut HDA nın imajını ikinci disk olan hdb nin üstüne yazacaktır.

Disket İmajı Oluşturma

DD komutunu kullanarak disket sürücüsündeki disketinde imajını oluşturabilirsiniz:

# dd if=/dev/fd0  of=disket.img

Disket Bölümü (Partition) Yedekleme

Eminim hepinizin en merak ettiği örnek bu olsa gerek.Genellikle disklerimizi birden fazla bölüme ayırırız ve yedeğini almak istediğimiz bölüm tüm diskten küçük olduğu için boşuna diğer bölümlerle beraber yedek almak istemeyiz.

# dd if=/dev/hd1 of=~/partition1.img

CD ya da DVD ‘nin İmajını Oluşturma

dd komutu sizin iso formatında dosyalar oluşturmanıza da imkan vermektedir.

# dd if=/dev/cdrom of=isodosyasi.iso bs=2048

yukarıdaki örnekte bs parametresi Block Size yani blok büyüklüğü anlamına gelmektedir.Örneğimizde 2048byte bloklar  halinde okuyup  yazarkende aynı şekilde 2048byte lık yazmalar yapacaktır.

 

Aşağıdaki komutu kullanarak sisteminize bağlı olan diskleri görebilirsiniz:

sudo fdisk -l

About the Author

Melih Melik SÖNMEZ
1976'da İstanbul'da doğdum.