Neden Kendi Bloğum Varmış

Java Duke melic.com
Java Duke melic.com

Geçenlerde bir arkadaşımla konuşuyorum, sohbet sırasında bana yazdıklarımın internette zaten var olduğunu aynı konuları neden yazdığımı ve hatta neden ona göre boşa vakit harcadığımı tartıştıktan sonra :

“Neden kendi bloğun var ki?”

diye sordu.

Bu soruya verilebilecek tonlarca cevap biliyorum ama soru kendi içerisinde cevabı zaten taşıyor :

Çünkü kendim yapabiliyorum …

Bu konuda önce tüm WordPress ailesini ve WordPress gibi açık kaynak kodlu tüm yazılımlarda emeği geçen yazılımcıları ve katılımcıları canı gönülden tebrik ediyorum.

Bugün internetin varlığı ve sürdürülebilirliğini aşan bir noktaya gelmiş durumda Açık Kaynak Kodlu yazılımlar ve yazanlar. Sadece sanal ortamda değil, gerçek yaşam örneklerini ve uygulamalarını da görüyoruz.

Gelelim konu başlığına; web tasarım tasarlayıp hazırlayabilmek daha bir çok bireysel kullanıcının internetten haberi bile olmadığı günlerden beri başarabildiğim bir yeteneğim, o zamanlarda web sitesi yapabilmek gerçekten zordu. Kaynak azdı ve daha önemlisi tasarım ile yazılım dünyası birbirine çok uzak noktadaydı. Düşünün bir kere web sitenizde en çok istediğiniz şey “kayan yazı” olduğu yıllardı.

Ben internetin ücretsiz olması tarafındayım; olaya sanatsal açıdan bakıyorum.

“Geleceğe bir şeyler bırakabilmek.”

İyi olan ve güzel olan. Sadece içerik olarak düşünmeyin , niyetiniz bile önemli.

Evet yazdıklarım internette bulunabilecek şeyler. Okuduğum ve özümsediğim her konuyu yaşadığım ülke topraklarında yaşayan ve benim ile aynı anadili konuşan insanlarında anlayabileceği şekilde yazmak hem hoş ve güzel birşey hem de gerçekten okuyan insanlarında bu sayede kendileri için birşeyler bulabilme fırsatı bulabildiğini düşünüyorum.

Bilen insanın bilmeyen insana borcunu ödemek için en pratik ve ücretsiz yolu internet ve açtığınız blog.

About the Author

Melih Melik SÖNMEZ
1976'da İstanbul'da doğdum.