PDF Baskı sorunu

Adobe Pdf
Adobe Pdf

İçerisinde bir sürü çizimler,tablolar ve grafikler (finansal ve istatistiksel grafikler – resimler ile karıştırmayın) olan bir dosyayı basmak istedim ama Adobe bir şekilde yüüklü yazıcımı göstermediği için bastıramadım. İnternette okuduğum onca yaznın neticesinde ise sonuca ulaşmanın mümkün olmayacağını gördüm.

Öncelikle registry ile haşır neşir olmanız gerekiyor.bizim konumuzda önemli olan dize şu :

HKEY_CURRENT_USER/ SOFTWARE/ MICROSOFT/ WINDOWS NT/ CURRENT VERSION/ WINDOWS

Bu dize altında Device diye bir anahtar mevcut. Bu “DEVICE” anahtarını bulamıyorsanız bunun iki sebebi olabilir; ya yanlış yere bakıyorsunuz yada bu anahtarı silmişsiniz ( emin olun bu silme işini yapan ben değilim – suçluyu kendi içinizde yada çevrenizde arayın :P)

Diyelim ki yanlış yere bakıyorsunuz ; bakıyor bakınıyor ama yinede bulamıyorsanız bu kendi hesabınızla değilde yetkiniz olmadığı için administrator yetkisi olan bir hesapla girdiğiniz için olabilir ; bu yüzden sorun yaşadığınız SID üzerinde bakmanız lazım. SID bilginizi bulabilmek için komut satırında yazmanız gerekecek :

wmic useraccount get name,sid

Diyelimki doğru yerdesiniz “DEVICE” anahtarını buldunuz ve anahtar bilgisi
sadece “winspool,Ne03:” bilgilerini içeriyor.O zaman

“YAZICININ ADI,winspool,Ne03:”

olarak virgül ile ayırarak Device anahtarına yazıcınızı ekleyebilirsiniz.

Bütün bunları yaptınız ama olmadı diyelim , hatta benim bu kadar bilgim yok ben şimdi sisteme zarar verebilirim de diyebilirsiniz. O zaman bilgisayarınızı ilk açtığınız anda yazcınızı default yazıcı olarak tanımlayın. Bunu neden başta söylemedin diye sorarsanız ben bunu 10 kere denedim olmadı da ondan :D

Bu arada registry kayıtları ile oynarken sistemi bozduğunuzda beni suçlamaya kalkmayın kimseyi zorlamıyoruz.Sorumluluk tamamen size aittir.

About the Author

Melih Melik SÖNMEZ
1976'da İstanbul'da doğdum.