Python ve ML Deyince

ML Deep Learning
Machine Learning

Bir çok kaynak ve açıklama bulabileceğiniz Python ve Makine Öğrenmesi ile ilgili bir not da ben düşeyim dedim.

Öncelikle neden Python derseniz ; çünkü anlaşılabilir ve öğrenmesi en kolay dillerden bir tanesi Python. Özellikle önceliğiniz Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi konusunda kendinizi geliştirmekse ve gerçekten bir yazılımcı değil de araştırmacıysanız sizi hedeflerinize en hızlı taşıyacak dil Python.

Ama benim bu yazının konusu için seçtiğim içerik Python ile ilgili değil Python programlam dili için geliştirilmiş olan Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi için geliştirilmiş olan kütüphaneler.

NumPy
Array dediğimiz çok katmanlı diziler ile çalışan bir kütüphanedir NumPy. Lineer(Doğrusal) Cebir ile çözülmesini beklediğiniz algoritma sorularınıza cevap bulabileceğiniz gibi, bir çok türdeki matris problemlerine de cevap bulabilirsiniz bu kütüphane ile. NumPy ile diziler üzerinde bir çok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Mesela dizileri sıralayabilir, dizileri manipüle edebilir, dizileri mantıksal filtrelerden geçirebilir ve hatta diziler üzerinde matematiksel işlemler yapabilirsiniz. Ayrıca giriş seviyesinde istatistiksel işlemler ile kullanabilirdiğiniz gibi tesadüfi işlemler simülasyonları uygulayabilirsiniz. Elbette bunlarla sınırlı kalmakmakla beraber Yapay Zeka ve Makina Öğrenmeye başlamak için çok faydalı bir kütüphanedir.

NumPy Resmi Sitesi

Keras
Derin Öğrenme için kullanacağınız Google’ın Makine Öğrenmesi ve Yapay Zeka konusunda açık kaynak kodlu Tensorflow ürünü üzerinde seri testler yapmanızı sağlayan Python API si desek yanlış olmaz.

Keras Resmi Sitesi

Tensorflow
Google ‘ın dünyanın kullanımına ücretsiz olarak açtığı Makine Öğrenmesi ve Derin Sinir Ağları konusuna odaklanmış Yapay Zeka kütüphanesi. (Gerçekten yazarken bile yoruluyor insan :P)

TensorFlow Resmi Sitesi

Matplotlib
Ister Yapay Zeka, ister Makine Öğrenmesi, aklınıza gelen ne kadar statik, dinamik veya interaktif bir görselleştirmeye ihtiyacınız varsa çözümü Python için kesinlikle Matplotlib kütüğhanesi. Herhangi bir tablonuzu görselleştirmeye ihtiyacınız varsa daha kolayını bulamazsınız.

Matplotlib Resmi Sitesi

Seaborn
Data görselleştirmesi için kullanabileceğiniz daha al benisi yüksek, interaktif ve yüksek kaliteli istatistiksel grafikler çizmenize yarayacak Python kütüphanesi.

Seaborn Resmi Sitesi

Matpltlib ile Seaborn Karşılaştırması Örnek Çalışma

PyTorch
Açık kaynak kodlu, bilgisayarların grafik işlem yeteneklerini kullanarak Makine Öğrenmesi ve Derin Öğrenme konusunda model oluşturmak için kullanılan bir Python kütüphanesidir.

Özellikle güçlü hesaplama yapan bilgisayarların yani HPC-High performance computing(Yüksek Başarımlı Hesaplama) ya da yüksek kapasiteli Grafik İşlem Ünitelerin (GPU) desteğiyle tensör hesaplamaları ve teyp tabanlı bir otograd sistemlerinde derin sinir ağları oluşturmaktır. PyTorch’un başarısının arkasındaki temel nedenlerden biri, tamamen Pythonic olması ve sinir ağ modellerini sorunsuz bir şekilde oluşturabilmesidir.

Pytorch Resmi Sitesi

Artık hangi işi yapıyor olursanız olun eliniz bilgisayara değiyorsa bir programlama ya da scripting (betik) dilini biliyor olmanız gerekiyor.

Scripting Language yani Betik Programlama kullandığınız sistemleri ve işleri manipüle, özelleştirme (customization) ve otomize etmek (otonomlaştırma) için kullanacağınız bir dildir. Scripting programlama dilleri genellikle derlenmek yerine çalışma zamanında yorumlanır, yani yazdığınız program/kod çalıştığınız sistem tarafından algılanıp direkt çalışır.

Bazılarını sırlamak gerekirse en çok duyacaklarınız JavaScript/ECMAScript, PHP, Python, Ruby, Groovy, Perl, Lua, Bash, PowerShell, R, VBA, Emacs Lisp ve GML diye devam eder gider.

Bunların içerisinde en çok kullanılan ise Windows için PowerShell ve Linux için ise Bash ve Perl

About the Author

Melih Melik SÖNMEZ
1976'da İstanbul'da doğdum.