VE yani AND

Hep mutlu olmak
Hep mutlu olmak

Bu hem Türkçesini hem İngilizcesini yazdığım kelimelerin hayatımızda var olan önemini anlatmakla bitiremem. Ama size kısaca anlatabileceğim ve sonuçlarını hemen görebileceğiniz bir platform biliyorum : Excel !

Elini elektronik ve teknolojiye bulaştırmadan acilinden emekli olmayı hayal eden arkadaşlarımdan bir tanesi pandemi dolayısıyla mecburen defter yerine Excel’i kullanmaya başladı. VE tabi ki herkes gibi Excel’in hiç bir nimetlerinden yararlanmadan defter gibi kullanmaya çalıştığı için kendi deyimiyle defterde tutsa daha hızlı olabilirdi.

Doğru;siz bir aracı amacının dışında veya kapasitesinin altında kullandığınızda verim alamazsınız.Verim almak için ise o aracın nasıl kullanılacağını bir yerden öğrenmeniz gerekir ki işte bu yüzden KULLANIM KILAVUZU diye yararlı bir okumalık broşür her ürünün içinden çıkıyor.Fakat sadece biz Türklere mi mahsus okuma hobisi derken RTFM kısaltması ile karşılaşınca sorumun cevabını almış oldum. (Hayır ; araştırıp sizin bulmanız gerekiyor açılımını!)

Peki bu kadar okuma hobisinden bahsetmişken okuyanları da baymamak adına VE veya AND kelimesinin EXCEL içerisinde kullanımını geçelim.

Arkadaşımdan gelen soru “Evde ürettiğim SARMA’nın son tüketim tarihini otomatik bulabilirmiyiz?” idi. Ben bunun mümkün olacağını söyledim ve basit bir formülü kendisi ile paylaştım; ancak orada durmam mümkün değildi.Kendime bunu bir meydan okuma olarak görüp ufacık soruyu bir projeye çevirdim. Oturduk kendisine Excel içersinde hemen hemen kendi kendine tüm hesaplamaları yapabilecek basit formüller ile dolu bir tablo yaptık.Her adımda bana bir sonraki adımı gösteriyordu ve bu en tepeye çıkana kadar devam edecekti ki bir noktada benim bile kavramada zorlayan bir hata ile karşılaştık.

Artık Excel içerisinden Koşullu Biçimlendirme ile üretim tarihini kontrol ederek tüketim tarihi geçmek üzere olan ve geçen ürünleri tablo içerisinde renkli bir şekilde görebiliyorduk ama bunu tek hücre için yapabiliyorduk; oysa bunu seçili kolonun tamamı için yapabilmeliydik!

Mesela kontrol olarak A2=”” formülü A2 hücresinin içeriğinin boş olup olmadığını kontrol edebiliyor ve buna göre o hücrenin rengini şeklini değiştirebiliyordum Koşullu Biçimlendirme ile ; ancak rapor dediğim gibi büyüdükçe büyüyordu.Yukarıdaki formül tek hücre için çalışıyorken birden çok hücre için hata veriyordu bu yüzden formüllerimizi deduruma göre güncelleyip geliştirmeliydik ve bir Excel dosyası içerisinde bir sürü sayfalar oluşturmaya başlamıştık.Sizinle ilk halinin bir imajını paylaşmak istiyorum ki anlattıklarım kafanızda daha iyi canlansın.

Bu arada Sarma içerisinde Süzme Peynir kullanılmıyor deneme yaparken ben ekledim ; sakın denemeye kalkmayın. :D

Yukarıda resmini paylaştığım dosyada Yapılmak istenen ürünün altürünleri Data sayfasından çağrılıyor.C kolonunda ise DÜŞEYARA formülü ile seçilen ürünlerin son kullanım günü getiriliyor.Eğer C kolonunda boş bir değer varsa Koşullu Biçimlendirme ile hücre fonu renklendiriliyor.C2 de ise =KÜÇÜK(C3:C50;EĞERSAY(C3:C15;0)+1) formülü ile C3 ile C15 arasındaki hücrelerin 0 değeri hariç en küçük değeri seçilerek üretim tarihinden itibaren ürünün ne kadar gün içerisinde tüketilmesi gerektiğini otomatik belirlemiş oluyoruz.

Peki VE yani AND formülünü nerede kullandınız diyenlerinizi duyuyorum; bakınız örnek tablo şöyleydi :

Biz burada GEÇEN SENE İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ AY VE SARMA VE 500 TL nin altındaki satışların hangileri olduğunu bulmak istedik ve sonra uzaya roketimizi fırlattık.

Burada sorumuzun ne kadar doğru ya da mantıklı olduğu değil Excel’in MANTIK sorumuzun doğru olduğunu varsayarak ilgili hücreleri bizim için otomatik göstermesiydi. Bu kadar küçük bir tabloda bir kaç saniye içerisinde sorunuzun cevabını bulacağınıza eminim ancak büyük bir data ya da kurduğunuz bir PİVOT TABLO içerisinde çalıştıracağınız VE Mantık sorusu ile çalıştıracağınız Koşullu Biçimlendirme hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Formülümüz ise şöyle : =VE(D2<500;B2=”Sarma”;AY(A2)=AY(BUGÜN()))

VE(1nci önerge ; 2nci önerge ; 3ncü ……. ; Nnci önerge) formülü size bu şartların hepsinin sağlandığı durumda 1 aksi halde 0 değeri verecektir.Bizde 1 veya 0 olma durumuna göre hücreyi renklendir ya da renklendirme diyerek görsel anlamda raporlarımızda kolaylık sağlayabiliyoruz.

Evet Excel’i düz bir defter gibi kullanırsanız işinizin kolaylaştığını söyleyemem ancak deftere girer gibi girdiğiniz verilerin bile günün sonuda bir raporunu alırken kullanacağınız formüller ve araçlar sayesinde hayatınızın kolaylaşacağınıza emin olabilirsiniz. Bu yüzden kullandığınız araçların kapasitesini özelliklerini muhakkak öğrenin ve bunun en kolay yolu Kullanma Kılavuzlarını okumak.

About the Author

Melih Melik SÖNMEZ
1976'da İstanbul'da doğdum.