Yeni yetenekleri öğrenmek için

javascript image
javascript image

Bildiğiniz üzere Google’un eğitim konusunda gel gitleri çok oluyor. Bunun başlıca örneği geçenlerde Grasshopper servisini kapatma kararı almasıyla yaşamıştık. Bu Microsoft içinde geçerli merak etmeyin. Bu kurumlar eğitim kurumlarına ciddi destek verseler de bir yerlerde bir şekilde fokuslarını kaybediyorlar sanıyorum. Bunun başlıca sebebi ürünlerinin veya eğitimlerinin eğitim sistemi ile paralel gidememesi. Yani çok hızlı değişimi yakalayamamaları olabilir.

Ben Grasshopper’i deneyimlemiş ve çok da beğenmiştim ama servisi durdurma kararı alınca benimle bir yazı paylaştılar. Bende yararlı bulduğum bu veda mektubu gibi olan yazıyı sizler ile paylaşıyorum.

Grasshopper ile nasıl kod yazılacağını öğrenmekten keyif aldıysanız ve becerilerinizi bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız, kodlama yolculuğunuza devam edebileceğiniz bir dizi alternatif seçenekleri sizler ile paylaşmak istedik.

Çevrimiçi ücretsiz kaynaklardan yararlanın…

İnternet, ücretsiz olarak erişebileceğiniz öğreticiler, bloglar, videolar, haber bültenleri ve forumlarla doludur.

Stack Overflow veya Reddit‘in r/learnJavaScript alt dizini gibi popüler bir programlama forumunda kendinize bir hesap oluşturarak başlayabilirsiniz. Bu, diğer kullanıcıların sorularından bir şeyler öğrenmenin, kendi sorularınızı sormanın ve yeni öğrenme kaynakları keşfetmenin harika bir yoludur.

Derinlemesine öğreticilerden örnek vermek gerekirse, FreeCodeCamp.org ve Khan Academy tüm içeriklerini ücretsiz sunar, hem programlama temellerini hem de daha gelişmiş JavaScript kavramlarını açıklayan kurslar ve makaleler içerir.

Bir YouTube hesabınız varsa, mevcut tüm harika programlama kanallarından yararlanabilirsiniz. İster kodlama temelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister proje oluşturmayı öğrenmek isteyin, her beceri seviyesindeki programcılar için videolar YouTube‘da bulunabilir.

Daha yüksek kaliteli içerik, “intro JavaScript” gibi daha genel arama terimleri yerine “for loops javascript” veya “objects javascript” gibi öğrenmek istediğiniz belirli konuları arayarak bulubilirsiniz. “1 saatte JavaScript öğrenin” gibi başlıklara sahip videolardan kaçının, çünkü bu videolar genellikle çok az şey öğretir.

FreeCodeCamp.org , mükemmel bir YouTube kanalına sahiptir ve başlamak için iyi bir yerdir.

Proje Başlat

Kodlama becerilerinizi geliştirmenin kod yazmaktan daha iyi bir yolu yoktur, bu nedenle artık temel bilgileri iyi bir şekilde kavradığınıza göre, bir proje başlatarak öğrendiklerinizi uygulamaya koymayı deneyin.

İlk projeniz için, basit bir kişisel web sayfası gibi küçük bir başlangıç yapmayı düşünün. Tek ihtiyacınız olan HTML, CSS ve JavaScript dosyası içeren bir klasördür. Bittiğinde, GitHub Pages’da ücretsiz olarak barındırabilirsiniz. Başlangıç seviyesindeki proje fikirleri için Google veya YouTube’da arama yapmayı da deneyebilirsiniz.

Grasshopper dışında kod yazmak için programlama için tasarlanmış ücretsiz bir metin düzenleyici indirmeyi deneyin. Notepad++ , Atom ve Sublime Text de mükemmel olsa da, VS Code‘yi öneriyoruz.

JavaScript’i herhangi bir web tarayıcısında veya doğrudan bilgisayarınızda Node.js ‘u kullanarak yazabilir ve çalıştırabilirsiniz. Tarayıcıyı kullanmaya başlama konusunda yardım için, Mozilla‘nın MDN‘sinden bu başlangıç odaklı kılavuza göz atın. Node.js ile kurulum konusunda yardım için, JS Complete’in kılavuzu başlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir proje üzerinde çalışmak ödüllendirici ama aynı zamanda zorlu bir iştir. Kaçınılmaz olarak hayal kırıklığı yaşadığınızda veya takılıp kaldığınızda cesaretiniz kırılmasın. Bu, sürecin normal bir parçasıdır. Çözümler için Google’da veya Stack Overflow’da arama yaparak sıkışıp kalmayı öğrenin.

Çevrimiçi kurslar

Yapılandırılmış bir müfredat sizin tarzınızsa, JavaScript ve programlama temellerini öğreten ücretsiz ve ücretli çevrimiçi kursların bir karışımını sunan birkaç şirket vardır, örneğin:

Coursera
Udemy
Udacity
Codecademy
Treehouse
Bootcamps

Kodlama eğitim kampları, kodlama becerilerinizi büyük ölçüde geliştirmenin ve sizi tam yığın(full stack) geliştirici, kullanıcı deneyimi tasarımcısı, veri bilimcisi ve daha fazlası gibi teknoloji endüstrisindeki bir işe hazırlamanın oldukça yapılandırılmış bir yoludur.

Bu programlar çok pahalı olabilir ve sonuçlar garanti edilemez. Son on yılda eğitim kamplarının popülaritesindeki patlama maalesef çok şey vaat eden ve çok az şey sunan eğitim kamplarının yükselişine yol açtı. Tüm eğitim kampları eşit değildir, bu nedenle bir program seçerken araştırma yapmak çok önemlidir.

CareerKarma , Bootcamps hakkında daha fazla bilgi ve program seçmeye yardımcı olmak için harika bir kaynaktır.

Yolculuğunuzda iyi şanslar

About the Author

Melih Melik SÖNMEZ
1976'da İstanbul'da doğdum.