Zanshin Nedir ?

Kelimeler kelimeler kelimeler birer birer döküldü dudaklarımızdan akıp ellerimiz üzerinden klavyelerimize
Kelimeler kelimeler kelimeler birer birer döküldü dudaklarımızdan akıp ellerimiz üzerinden klavyelerimize

Tam olarak kelime anlamı “Farkında olmak ve Tetikte olmak”. Sağlıklı bir düşünceye sahip olabilmek için zihnin 3 hali de önemlidir ve bunlardan birincisi; Zanshin.

Bu arada bu terim ile Uzak doğu savaş sanatları ve bir samurayın sahip olması gereken tüm nitelikleri ile ilgili bir yazı okurken karşılaştım. Fırsat bulursam diğer nitelik ve özelliklerine de değinebilirim ama “Zanshin” terimini incelemek ve irdelemek bana daha anlamı geldi; en azından ilk incelemek istediğim terim bu oldu.

Bugün iş dünyasında ister bir işveren, isterse bir çalışan veya emekçi olun, ayrıca iş dünyası ile de ilgili değil sadece, mesela eğitim sisteminin içerisinde bir öğrenci ya da öğretmen olun esasında bu terim üretkenlik ve verimlilik esasının bir parçası olması gerekir.

Farkındalık (Awareness) ve Tetikte olmak ( Alertness )
Farkındalık kelimesinin anlamını felsefi olarak incelemeye kalksak konuşmaya dilimizde tüy, yazmaya parmaklarımızda derman kalmaz. Çünkü bir konu hakkında farkında olmak demek öncelikle o konuyu bilmek, anlamak ve kavramak demek. Sadece nedenlerini değil sonuçlarını da. İşte tem bu anda tetikte olmak daha bir anlam kazanıyor. Farkında olduğunuz bir durumun sonuçlarını da bilir ve ona göre kendinizi hazırlar ve tetikte olursunuz. Bu yüzden Zanshin kelimesi iki hece ile içerisinde binlerce kelimeyi barındırabiliyor.

Peki bir konuyu seçelim ve onun üzerine odaklanalım ki örneklerimiz daha ilgili ve anlamlı olabilsin. Bir öğrenci olalım mesela. Malum bugün çocuklara dayatılan eğitim sistemi en azından Türkiye’de temelde 4+4+4 ile başlayan 12 yıllık bir meydan muharebesi desem yanlış olmaz. Öncesi var sonrası zaten destansı ayrı bir muharebe.

Şimdi vereceğim örnek hemen hemen hepimizin düşündüğü bazen de dile getirdiği bir örnek olacak. Yıllar geçti ve bir şekilde birinci seviye öğreniminiz az ya da çok uzun süre öncesinde gerilerde kaldı. Bugün geldiğiniz bilinç ve akıl ile o öğrenim yıllarınıza yani 4+4+4 ya da sizin zamanınızdaki eğitim sistemi neyse ona dönebilseniz bugün sahip olduğunuz terim yerindeyse Zanshin düşünce yapısı ile o gittiğiniz birinci muharebe yıllarınızda şartlar nasıl gelişir ve yine o geri dönüşünüzde inşa edeceğiniz bugün ki muhtemel geleceğiniz hakkında düşünceleriniz ne olurdu ?

İşte Zanshin terimi için birazda öngörü sahibi olmak demek çok da yanlış olmaz. Bu düşünce yapısı hem iş hayatınızda hem de öğrenim hayatınızda yani muhtemel yakın veya uzak geleceğinizi şekillendirmenize ve doğru temeller üzerine kurabilmeniz için sahip olmanız gereken bir düşünce yapısı.

Yazımın bir sonraki bölümünde daha fazla detaylara girmeyi düşünüyorum. Ama o yazıma kadar şimdilik düşüncelerimin dijital yolculuğunda bana eşlik ettiğiniz için teşekkür ederim.

About the Author

Melih Melik SÖNMEZ
1976'da İstanbul'da doğdum.