Exchange Log Dosyaları sıkıntısı

Microsoft Exchange related issues and information
Microsoft Exchange related issues and information

Merhaba,

Exchange full backup aldığınızda bu log dosyalarını kendisi silmektedir.Ancak full backup almanıza rağmen sistemden kaynaklanan sebeplerden bazen bu log dosyalarını silmeyebilir. Exchange i backup aldığınıza ikna etmeniz logların silinmesini sağlayacaktır.En azından şimdi bahsedeceğim yöntem bir çok önerilen yöntemlerden çok daha pratik ve ayrıca  güvenli.

Biz sistemdeki Exchange VSS writers ve diskshadow aracını kullanacağız (Server 2008 ve ya 2008 R2 de bulunmaktadır) . Bu prosedür ayrıca  VSS yedeklemenizinde Exchange Sunucunuz için çalıştığını size ispatlamış olacaktır.

Bu arada yedeklerinizi tam ve düzgün aldığınızdan her zaman emin olmalısınız. Yapacağınız işlemler sizin inisiyatifinizde işlemler olduğu için sizden başka kimse exchage’inizin durumunu bilemez.

  1. Komut satırını açın (cmd)
  2. Diskshadow komutunu çalıştırın
  3. “Add volume X:” komutunu girin (X exchange database ve loglarınızın olduğu disk olarak tanımlanmalı yani dosyalarını D ise X yerine Add Colume D: demeniz gerekiyor
  4. Begin Backup  komutu yazıp enter’a basın
  5. Create komutunu çalıştırın
  6. End Backup

exit deyip artık çıkabilirsiniz.Tüm bu işlemler dosya boyutunuza ve çokluğuna bağlı olarka zaman alacaktır ama işlem sonunda artık kullanılmayan logların silinmiş olduğunu göreceksiniz.Bu arada event viewer da bir  başarılı yedekleme ile ilgili event(olay) görüntelenecek.Bilgi için bu eventleri incelemenizi öneririm.Hazır log dosyaları uçmuşken acaba birde full sunucunun yedeğini mi alsanız :D

 

Uyarı : Bu çalışmayı SAN veya NAS yapısında denemedik dolayısıyla disklerin fiziksel olduğu yapışar için öneriyoruz.

Eğer birden fazla diskiniz var ise, logları ve database’i farklı disklerde tutuyorsanız Add Volume X: diyerek eklediğinizden emin olmalısınız.

Exchange 2010 da test edilmiştir, 2007 ve 2012 de de çalışacağı öngörülmektedir.

About the Author

Melih Melik SÖNMEZ
1976'da İstanbul'da doğdum.