Merhaba Dünya

Hello World çok klasik ama
Hello World çok klasik ama

Kendi sitemde kendi adima bir blog olsun istemistim hep.Bunun için gerekli olan alt yapiyi da kurmustum ama… Kismet bugüneymis.

“Ama” kelimesini oldum olasi hiç sevmedim ama kullanmaktanda geri kalmiyorum ; hayati zaman ile yarista olan her insan evladi gibi istemeye istemeye kullanmaktan bahsediyorum.

Çogu zaman istemesekte bizde kullaniyoruz yada kullanildigina sahit oluyoruz.Mesela sevgiliniz size gelip “Seni seviyorum AMA…” ile baslayan cümlelere basladimi bilinki ayriliyorsunuz :D

Yahut “Gerçekten katilmak isterim dogumgünü partine AMA ….” diye bazen arkadaslariniz. Gelmek istemeginden degil dogum gününüze , acil bir isi çikmistir,ondan sadece.Hatta eminim yoldaydi AMA cep telefonu çalmistir ve …

Su Cep telefonu kadar nalet bir icat olamaz bu dünyada.Bir insanin basina gelen en ölümcül hastalik düzeyinde illet bir icad diyebilirim.Bir tanidigim abim ile konusuyorduk yillar önce. Bana bu internetin sosyal yasami ne kadar etkiledigi ve ne kadar zararli oldugunu vurgulamaya çalisiyordu.O zamanlar siki bir internet kullanicisi olarak internet için gögsümü siper etmistim adeta. Bugün ayni tartismayi rolüm fakli olarak herhangi birinizle ben cep telefonu için yapabilirim.

Çok uzun süre cep telefonu kullanmamak için direndim AMA (gördügünüz gibi yine kullandik!) is iliskilerimin saglikli bir sekilde devami için o günlerde gerekliydi.Almak zorunda kaldim.Hatta almak zorunda kalmadim bana ilk telefonumu ve hattimi müsterilerimden birisi hediye etti.Hep bizim hani anneler gününde ekmek kizartma makinesi aliriz yaz ayni o zihniyet ile alinmis bir hediye.

Bugün bakiyorumda artik cep telefonlari isten daha çok SMS ile toplu bayram tebrigi geçmeye, yüzünüz olmayan arkadaslariniza özür mesaji geçmeye ve çogu zamanda aramasini istemediginiz ne kadar kisi varsa size ulasmasini saglamak için kullaniyorsunuz.

Ben sahsim adina konusuyorum bayram tebrigi yada özel bir gün kutlayacaksam telefon ile, aramayi ve karsimdaki normalde görüsemedigim bu insanlarin en azindan sesini duymak için SMS kullanmamaya çalisiyorum,özen gösteriyorum.

AMA SMS gönderdigim oluyor mu ? Elbette oluyor,mecburiyetten oluyor;istemesemde oluyor.Düsünün ki Japonya’da insanlar birbirlerini aramadan önce rahatsiz etmemek teyit maksadiyla önce SMS gönderiyorlarmis için bu sistemi kullaniyorlarmis.Kendine ve karsisindaki insana saygi duyduklari için bunu yaptiklarina eminim.Bu bahsettigimin gerçeklik payini bilmiyorum ama söz konusu annanelerine ve geleneklerine bagli bu insanlar söz konusu oldugunda hiçte garip gelmiyor.Hatta idda ediyorum kelime dagarciginda bu insanlarin AMA kelimesi bile yoktur.

Ama gelin görün ki Cep telefonu deyince bu adamlarin yarattiklari teknolojik ürünler basimizi döndürüyor.Teknoloji kopyalamaktan gelinen tekonojisi kopyalanmayan ürünler yaratan bir ülke durumuna gelmek.

Konular konulari açtikça artik her paragrafin basina AMA ile baslamamak için nerdeyse AMA kelimesinin yerini alacak bir kelimeyi sözlükten arama ihtiyaci hissediyorum.Belkide bu kelime üzerine milyonlarca örnekler verebilir ve tonlarca sayfalaradan olusmus bir kitap yada kitaplar yazilabiliriz AMA burda kesip atmak sanirim en iyisi.

Sevgiyle kalin içinde hiç “AMA” olmayan,

Melih Melik SÖNMEZ

About the Author

Melih Melik SÖNMEZ
1976'da İstanbul'da doğdum.