Postman ve Socks Proxy

Socksv5 Proxy

uzaktaki bir sunucuya en güvenli şekilde bağlanabilmenizin bir metodu da “SSH Proxy” kullanmaktır. En ucuz ve basit olanı diyelim en azından.

Bu yazımda öncelikle Postman uygulamasının Socks proxy ayarı olmadığını, bu yüzden http ve ya https proxy kullanmıyorsanız Postman üzerinden bir proxy kullanarak ulaşmak istediğiniz sunucuya erişemeyeceğinizi üzülerek bildirmek isterim. Çözüm var mı derseniz işte o bu yazının içinde anlatacağım konu bu.

Öncelikle bir proxy kullanabildiğinizi var sayıyorum. Proxy kullanmak ile ilgili başka bir yazı yazmam gerektiğini fark ettim yazınca buraya linkini atarım. Ama dediğim gibi bir proxy kullandığınızı varsayıyorum.

Öncelikle https://www.nodejs.org sitesine gidip bilgisayarınıza Node.js i yüklemeniz. Sizi herhangi bir uygulama yüklemeye yönlendirmektense Node.js gibi özellikle yazılım ile uğraşıyorsanız zaten bilgisayarınızda yüklü olması gereken açık kaynak kodlu çoklu(multi) platform javascript tabanlı uygulama ortamı aracına yönlendirmeyi uygun buluyorum. Malumunuz son dönemde hemen hemen bir çok proje için çok popüler bir araç.

Kısaca değinmek gerekirse Node.js JavaScript V8 motorunu (evet bir spor araba gibi) üzerinde çalışır, Google Chrome’un çekirdek yazılımını kullanır. Bu özellikleri ile Node.js oldukça performanslı olmasını sağlar.

Peki Node.js indirip kurdunuz ve zaten hali hazırda ssh ile proxy’e bağlısınız.Şimdi ne yapacağız derseniz artık gerisi çocuk oyuncağı diyebilirim.

PowerShell’i açıyorsunuz ve ilk önce şu komtu giriyorsunuz :

PS C:\Windows\system32> Get-ExecutionPolicy -List 

PS C:\Windows\system32> Get-ExecutionPolicy -List

    Scope ExecutionPolicy
    ----- ---------------
MachinePolicy    Undefined
  UserPolicy    Undefined
   Process    Undefined
 CurrentUser    Undefined
 LocalMachine    Undefined

Eğer cevap yukarıdaki gibi CurrentUser undefined ise:

Set-ExecutionPolicy -ExecutionPolicy RemoteSigned -Scope CurrentUser
Execution Policy Change
The execution policy helps protect you from scripts that you do not trust. Changing the execution policy might expose you to the security risks described in the about_Execution_Policies help
topic at https:/go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=135170. Do you want to change the execution policy?
[Y] Yes [A] Yes to All [N] No [L] No to All [S] Suspend [?] Help (default is "N"): Y

Komutunu giriyorsunuz ve peşinden Y harfine basarak yetkilendirmenizi tamamlıyorsunuz, aksi halde işletim sisteminiz npm modülleri kurmanıza ve proxy yönlendirmenize müsade etmeyecektir. Lütfen yaptığınız işlemi aşağıdaki komutu girerek tekrardan kontrol ediniz.

PS C:\Windows\system32> Get-ExecutionPolicy -List

    Scope ExecutionPolicy
    ----- ---------------
MachinePolicy    Undefined
  UserPolicy    Undefined
   Process    Undefined
 CurrentUser  RemoteSigned
 LocalMachine    Undefined

Evet artık önce ihtiyacımız olan hpts modülünü npm ile kuralım.

PS C:\Windows\system32> npm install -g http-proxy-to-socks

ve sonra

PS C:\Windows\system32> hpts -s 127.0.0.1:8080 -p 8081
SOCKS: 127.0.0.1:8080
http-proxy listening: 127.0.0.1:8081

Fark ettiyseniz dışarıya 127.0.0.1:8080 porttan erişim sağlarken içeriden proxy’e 8081 no’lu porttan erişim sağlıyoruz. Eğer hem proxy’niz düzgün çalışıyorsa hem de hpts modülümüz aktif hale geldiyse artık yapmamız gereken tek şey Postman üzerinde gerekli düzenlemeleri yapmak:

Postman Proxy Ayarları

Ayarlar menüsünde proxy adımında altını kırmızı ile çizdiğim gördüğünüz yerleri aynı şekilde ayarlarsanız bir sıkıntı olmadan Postman ile istediğiniz servislere rahatlıkla ve güvenli bir şekilde erişebilirsiniz.

Bu arada kullandığınız proxy’nin füzgün çalıştığını kontrol etmek istiyorsanız size tavisyem MDN’nin Firefox tarayıcısını kurup gerekli proxy ayarlarını kurmanızı öneririm. Maalesef Chrome sistemin proxy ayarlarını kullanıyor kendi default ayarlarınızı değiştirmeden Socks proxy kullanamazsınız. Buyrun Firefox’da yapacağınız ayarlar :

Firefox Proxy Socks v5 Ayarları

Mutlu ve güvenli kodlamalar ve çalışmalar.

About the Author

Melih Melik SÖNMEZ
1976'da İstanbul'da doğdum.